Znalostní báze

Co je to „číslo dílu“?

Číslo dílu je kód, který jednoznačně identifikuje skladovou položku. Účelem tohoto kódu je pomoci nám odkazovat na tuto konkrétní položku, aniž bychom znali další informace, jako je výrobní stroj, značka stroje, velikost skladového dílu atd.

Jaká je kapacita baterie?

Kapacita baterie může být popsána jako obsah elektrické energie, obvykle vyjádřený v miliampérhodinách (mAH). To je určeno množstvím elektrické energie, které je baterie schopna dodat – za daných podmínek teploty, rychlosti vybíjení a konečného napětí baterie po určitou dobu. Jak by se dalo hádat, čím vyšší je jmenovitá kapacita baterie, tím vyšší je MaH a tím déle baterie vydrží. Pro notebooky a jiná přenosná zařízení používaná po dlouhou dobu jsou tedy preferovány baterie s vyšší kapacitou.

Co je Volt?

Volt je míra tlaku nebo elektrické síly. Označuje se jako "V" pro napětí, různé volty nebo napětí najdeme v bateriích různého chemického složení. Například baterie NiCd a NiMH jsou na bázi niklu a poskytují napětí článku přibližně 1,2 V, zatímco článek Li-ion poskytuje 3,6 V/3,7 V.
To znamená, že napětí dvou bateriových článků stejného chemického složení je vždy stejné. I když se jejich schopnosti mohou lišit, napětí zůstává vždy stejné. Stejně tak je důležité, aby napětí článku nebo bateriové sady vždy odpovídalo požadovanému napětí zařízení, ve kterém je použit. Pokud je mezi těmito dvěma rozdíl, zařízení se porouchá a dostatek poruch může také způsobit trvalé poškození.

Jsou Li-ion baterie ovlivněny „paměťovým efektem“?

Jednoduše ne: lithium-iontové baterie nejsou ovlivněny „paměťovým efektem“. Taková akce by způsobila pokles kapacity nebo napětí dobíjecí baterie. Přestože Li-ion baterie nejsou ovlivněny „paměťovým efektem“, ovlivňuje NiCd a NiMH, protože jsou na bázi niklu. Uživatelé notebooků tak mohou z nečekaných prostojů velmi zrezivět.

Co je samovybíjení?

Když se baterie vybije, když se nepoužívá, nazývá se to samovybíjení. Pokud se baterie nepoužívá, ztratí se nabití a toto samovybíjení je maximální po úplném nabití baterie na plnou kapacitu. Existují další faktory, které ovlivňují rychlost samovybíjení, včetně teploty, kde je baterie uložena, a dokonce i přítomné vlhkosti. A to platí bez ohledu na typ baterie nebo chemické složení. Li-ion baterie mají nejnižší míru samovybíjení – 5 % až 10 % za měsíc; poměrně nízká ve srovnání s 20 % NiCd, 30 % NiMh.

Jak dlouho vydrží baterie?

Když spočítáte, kolikrát lze baterii nabít a vybít, než selže, měříte životnost baterie. Cyklus baterie je tedy definován jako plné nabití následované úplným vybitím.

Jak dlouho vydrží baterie?

Jak by se dalo předpokládat, životnost baterie je měřítkem toho, kolik cyklů baterie může baterie poskytnout, než „zemře“ a je třeba ji zcela vyměnit. Životnost baterie se liší podle chemie, ale Li-Ion baterie obvykle poskytují přibližně 500 až 700 cyklů nabití/vybití.

Jaká opatření je třeba dodržovat při skladování baterií notebooků?
Teplo a kovové předměty s bateriemi notebooků nefungují dobře. Osvědčeným postupem je vyjmout baterie z notebooků a uložit je na chladném a suchém místě. Při skladování by měly být baterie vybité na 40 %. Dlouhodobé skladování Li-ion baterií po dobu delší než tři měsíce se nedoporučuje.

Jak zjistím specifikace baterie notebooku?
Existuje několik typů a velikostí baterií do notebooků. Chcete-li zjistit, jakou baterii notebooku máte, vyjměte baterii z notebooku a podívejte se na spodní nebo horní část baterie.